Salavatı Fatiha Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Salavatı Fatiha Okunuşu ve Anlamı


Salavatı Fatiha, salavat; Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (S. A. V)'i ve ashabını anmak ve selam göndermek anlamında yapılan duadır. Salavat okumanın ecri sayılamayacak kadar fazladır. Zikirler arasında en güzeli olan salavat; bir anlamda Peygamberimiz ile aramızdaki dua bağıdır. Peygam efendimiz (S. A. V.)'e salat ve selam gönderen kullarını Yüce Allah'ta çok sever ve çektiği salavat kadar kuluna sevab yazar.

Salavatı Fatiha; Kur'an'ı Kerim'de sır olarak saklanmış bir Salavat-ı şeriftir. Mucizelerle dolu olan ve Allah'ın en büyük sırrının Salavatı Fatiha'da saklı olduğu söylenmektedir. Bir çoğumuzun bilmeği bu salavat, Allah'u Teâlâ'nın yanında çok büyük öneme sahiptir. Nitekim Peygamber efendimiz (S. A. V) bu salavat için; " 600.000 nimeti çağıran bir salavattır ve 400 hac niteliğindedir. " demiştir. İnsanların öğrenmesini engellemek için bu salavat hakkında eksik bilgi verildiği de söylentiler arasındadır.

Salavatı Fatiha Okunuşu

Allahümme salli ve sellim ve barik ala seyyidina Muhammed'inil fatihi limâ uğlika vel hatimi mâ sebeka ven nâsırıl hakkı bil hakkı vel hâdi ila sıratıkel müstekıymi sallellahü aleyhi ve ala âlihi ve ashabihi hakka kadrihi ve mikdârihil aziym.

Salavatı Fatiha Anlamı

Allah' ım! Kapalılıkları açan, geçmişe son veren, hakka hakikatle destek olan, mahlukatı senin doğru yoluna ileten Efendimiz Muhammed (S. A. V)'e O'un ailine ve ashabına O'un yüce kadrü kıymetine Salat eyle ve O'u mübarek kıl.

Salavatı Fatiha Fazilet ve Sırları
 • Salavatı Fatiha; dış derece, iç derece ve son derece olmak üzere üç derecesi olan ve kilitli kapıları açan bir salavat-ı şeriftir.
 • Ezber olarak günlük 40 defa okuyan kişiye, kesin mutluluk ve başarıyı getirir.
 • Ömründe bir defa okuyanı cehennem ateşinden korur. Kur'an'ı Kerim'i hatmetmiş gibi sevaba nail olur. Yine hayatı boyunca bir defa bu salavatı zikreden kişi ölürken iman ile ölür.
 • Yüz yirmi bin salavat değerinde olan Salavatı Fatiha, inaçla sürekli okunması halinde kişiye ferahlık verir ve şans getirir.
 • Allah'ın rahmeti ve bereketi okuyanın üzerinde olur.
 • 70.000 Delailül hayrak okumaya eş değerdedir. Fakirliği ortadan kaldıran, günahları affettiren ve sabah/akşam 10 defa okuyana Allah'ın yardımını ulaştıran Salavatı Fatiha bu denli değeri büyüktür.
 • Efendimiz Hz. Muhammed (S. A. V): " Kim bu salavat ile duada bulunur ise o kimse şimdiye kadar gelmiş bütün cinler, insanlar ve meleklere sunulan tüm nimetleri çağırır ve elde edeceği hediye çok büyüktür. " buyurmuştur. Bütün sıkıntı ve dertlerinden kurtulmak isteyen, cuma günü ikindiden sonra 100 defa Salavatı Fatiha'yı okumalıdır. Çok büyük bir zikir olan bu salavatı ezberlemek gereklidir. Özellikle cuma günleri okumanın ecri büyüktür.
 • Tüm dualarının kabulu için; bin defa Allah'ın "Ya Latif" ismini zikrettikten sonra yüz defa Salavatı Fatiha'yı okumalı.
 • Her gün bu salavatı 100 defa zikretmeyi kendine alışkanlık haline getirenin, kalp gözü açılır ve kalbine merhamet iner.
 • Salavatı Fatiha'yı kendine vird edinen kimse bütün manevi makamları tek tek geçip efendimize (S. A. V) ulaşır.
 • 40 gün okumaya devam edenin tövbesi kabul olup günahları bağışlanır. Perşembe veya Cuma gecesi 4 rekât nafile namazı kılıp ardından 1000 kez Salavatı Fatiha zikrini çeken uyanık halde Peygamberimiz (S. A. V) ile görüşür.
 • Salavatı Fatiha'nın sahibi büyük kutub Muhammed El- Bekri hazretleri; " bu salavatı ömründe bir defa okuyan cehenneme girerse Allah'ın huzurunda beni yakalasın. " demiştir. Uyumadan önce 12 defa okuyan hayırlı rüyalar görür.
 • 40 gün 40 defa okuyan bağımlılıktan kurtulur tüm işleri yolunda gider.
 • Kişinin dünya ve ahiret hayatında amacına ulaşması için adeta iksire benzetilen Salavı Fatiha öylesine kıymetlidir ki; mükafatını, esrarını ve sevabını yerde ve göklerde bulunanlar kaleme almak istelerdi alamazlardı.

Salavatı Fatiha Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

313 Fatiha Okunuşu ve Anlamı

313 Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Anlamı Nedir?

Fatiha Anlamı Nedir?

Popüler İçerikler

Editörün Seçtiği

Fatiha Suresi Meali

Fatiha Suresi Meali

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fatiha Suresi Rüya Yorumu ve Anlamı

Fatiha Suresi Rüya Yorumu ve Anlamı

Fatiha Suresi Fazileti Nelerdir?

Fatiha Suresi Fazileti Nelerdir?

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Suresi Tefsiri

Fatiha Suresi Tefsiri

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?