Fatiha Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Okunuşu, Tefsiri; Rahman ve Rahim olan ALLAH'ın Adıyla,

Allah evreni, kâinatı yani Yeryüzünü, gökyüzünü, yıldızları, gezegenleri, bitkileri, hayvanları, taşları yoktan var etmiştir ve sonra da eğitip, düzene koymuştur. İnsan var olan tahta-kum-çimento ile belli bir düzenleme de bir barınak yapabilirken, yüce Yaratıcı hiçbir örnek yokken, yoktan var yarattığı evreni belli bir düzenle eğitmiş. Halik ve Rab olduğunu ispat etmiştir. Hiçbir yaratılan Allah'ın emrinden yani eğitimi sonucu üzerine aldığı görevinden (Bitkinin meyve-sebze yapması, arının bal yapması gibi) sözünden dışarı çıkmaz. Bu örnekler şu şekilde çoğaltılabilir. Allah Dünya'mıza dönme emri vermiştir, dünyamız, motorsuz, pilotsuz, benzinsiz, Milyonlarca yıldır dönerek uçar. Tohum eğitilmiştir, içine bilgi yüklenmiş, ufacık tohum, toprağa düşer düşmez, kök salmakla, çiçek, yaprak, meyve, sebze vermekte, kendisi gibi binlerce tohum yaymaktadır. Allah'ın direk eğitime tabi tutmadığı, yaratıp, sonradan eğitimini, öğretmen ve kitaplar göndererek dolaylı yollardan yaptığı insan ve cinlerin ilahi eğitimi sonunda kurallarına uyarlarsa cennete, uymazlarsa cehenneme gidecektir diye bildirmiştir. Bitki ve hayvanlar için cennet ve cehennem yoktur. Çünkü onlar serbest ve eğitilmemiş değillerdir, onlar Yüce Yaratıcı tarafından yönlendirilmiştir. Yaratan tarafından direk eğitilmişlerdir, aldıkları emir dışında bir şey yapamazlar. Evrendeki her canlı birbiri ile uyum, ahenk içindedir. Allah övülmeye layıktır ve ayrıca bize verdiği uyumlu el, göz, ayak, anne, baba gibi rızıklar için ise teşekküre (Şükre) fazlasıyla layıktır. El-Hamdülillah.

Bu dünyada Müminlere ve kafirlere acıyan, rızkı veren O'dur, çünkü hepsi O'nun yarattığıdır. Rahman olan Allah'u Teala, Ahirette sadece Müminlere acıyacak. Rahim sıfatıyla günahlarını affedip onları cennete koyacaktır.

Kıyamet gününün tek yöneticisi, idarecisi ve hâkimi Maliki Allah'u Teala'dır. Bu dünyada padişah, kral, başbakan, komutan, vali, müdür, patron, olanlar o gün sadece sevap ve günahlarını ile imtihan sonucunu bekleyen kullar olacaklardır. Dünyada İslam'ın amaçladığı ve belli dönemlerde uygulama safhasına geçen sınıfsız yani üstünlüğün sadece Kur'an'a uymada olduğu bir ortam var olacak ve tek idarecide Yüce Allah (C. C.) olacaktır.

Ey Allah'ım, sadece sana ibadet ederiz. Kur'an'a zıt bir kuralı kabul eden, Allah'ın kuralını reddeden, yani Allah'ın Kuralını beğenmeyen, Allaha ortak koşan, şirke düşen, Allah'a ibadet (İtaat) etmemiş olur, böyle kişilerin sonu ise hüsrandır. Sadece senden yardım dileriz. Bir insan bize yardım yapsa bilebiliriz ki Allah'ım asıl yardım eden sensin, o kul sadece bir vasıtadır, vasıtaya takılıp seni görmemezlikten gelmeyiz. Örnek, Çek getiren postacı ‘ya teşekkür ederiz fakat asıl göndereni asla unutmayız, tabağımıza yemek koyan kepçedir ama asıl yemeği veren aşçıdır, bizi iyileştiren ilaç ve doktora iyilikleri için teşekkür ederiz ama asıl bizi iyi etmek için o vasıtaları kullanan Allah'ı asla göz ardı etmemeliyiz. Unutulmamalı ki ilaç ve doktor araçlarını kullanıp iyileşemeyen milyonlar var!
Ey Allah'ım. Bizi Kur'an Yolunda yürüt, sapıtmış olanların değil, yolundan çıkanların izinden yürütme. Onları bize önder, kılavuz, rehber kılma. Kur'an'a uyan O'nu hayatına uygulayan, dünyasını cennete çeviren, böylece ahiretteki Cenneti de garantileyenlerden eyle bizleri, kitabını bozup, beğenmeyenlerden uzak, seni sevip senden korkanlara bizleri yakın eyle bizleri yolundan yürüyen güçlü irade sahibi kullarından eyle ya Rabbü'l Alemin. Min.

Fatiha Okunuşu

Meali; 1/1; Bismillahirrahmanirrahim.

Meali; Rahman ve Rahim olan Allah'ın ismiyle.

1/2; Elhamdü lillahi rabbil'alemin
Meali; Hamd o alemlerin Rabbi.

1/3; Errahmanir'rahim
Meali; O Rahman ve Rahim.

1/4; Maliki yevmiddin
Meali; O, din gününün maliki Allah'ın.

1/5; İyyake na'budü ve iyyake neste'in
Meali; Ancak sana ederiz kulluğu, ibadeti ve ancak senden dileriz yardımı, inayeti.

1/6; İhdinessıratel müstakim
Meali; Hidayet eyle bizi doğru yola.

1/7; Sıratellezine en'amte aleyhim ğayrilmağdubi aleyhim ve leddallin. AMİN
Meali; O kendilerine nimet verdiğin kimselerin yoluna. O gazaba uğramışların ve o sapmışların yoluna değil.

Fatiha Okunuşu Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fatiha Suresi Fazileti Nelerdir?

Fatiha Suresi Fazileti Nelerdir?

Popüler İçerikler

Fatiha Anlamı Nedir?

Fatiha Anlamı Nedir?

Editörün Seçtiği

Fatiha Suresi Oku

Fatiha Suresi Oku

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fatiha Suresi Tefsiri

Fatiha Suresi Tefsiri

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Suresi Meali

Fatiha Suresi Meali

Fatiha Suresi Kaç Ayettir?

Fatiha Suresi Kaç Ayettir?

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?