Ruhuna El Fatiha Okumak
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ruhuna El Fatiha Okumak

Ruhuna El Fatiha, İfadesi Müslüman topluluklarda fatiha suresinin okunması için söylenen içerisinde emir kipi bulunan bir cümledir. İslam dinene ve Müslüman inancına göre ölmüş olan bir kişinin arkasından kuran okumak hayırlı ve kutsal bir olaydır. Ruhu azap çeken bir kimseye Kuran okunduğunda azabı azalacağına inanılır. Fatiha süresi faziletleri çok olan bir süredir ve kuranı kerimde ilk süredir. Bu nedenle ölmüş kişilerin ruhuna okunur. İslam dininde dört hak meshepde de edilen duanın, okunan Kuran'ın, ölmüş olan kişinin arkasından ruhuna El Fatiha ifadesi kullanılmaktadır. Öyle ki Müslüman ülkelerde 100%90 mezar taşlarının üzerinde ruhuna El Fatiha yazısı bulunmaktadır. Ruhuna El Fatiha cümlesini duyup okunması şart olarak kabul edilmektedir. Okunmadığı taktirde günah ve borçlu kabul edilmektedir. Sadece Adet döneminde olup Kuran'ı kerimden adet okunması sakıncalı olan bayanlar bu sözü duymasına rağmen okuyamazlar.

İslam Dini göre ruhuna El Fatiha önemi

Birçok İslami din adamları ölmüş bir kimsenin arkasından okunan kuranı kerimin ölüye faydası olmayacağı yönünde görüş bildirmektedirler. Ancak Peygamberimiz Hz. Muhammed S. A. V. İn Birçok hadisi Şerifinde ölmüş olan bir kimsenin ruhuna kuran kumanın o kişinin günahlarından dolayı çekmiş olduğu azabının azalacağını belirtmiştir. Fatiha suresi kuranı kerim de geçen fazileti büyük bir sure oluşu nedeni ile ölmüş kişilerin ruhlarına okunmaktadır. Sevgili peygamberimiz ölmüş olan bir kimsenin üç nedenle amel defteri kapanmaz buyurmuştur. Sadaka'i cariye, Yani etmiş olduğu bir hayırdan o öldükten sonra da insanların faydalanıyor olması demektir. İlminden istifade edilen kişinin amel defteri kapanmaz. Öldükten sonra kendisine dua eden hayırlı evladı olan kişinin amel defteri kapanmaz buyurmuştur. En hayırlı dua Kuran okuyarak edilen duadır. Bu nedenle ruhuna El Fatiha demekte bu cümleyi duyup Fatiha suresini okumakta oldukça hayırlı bir ameldir.

Ehli Sünnet inancına göre ruhuna El Fatiha önemi

Ehli Sünnet inancına göre Duaların kabulü için Ölmüşlerin ruhu için Fatiha suresi okumak oldukça mühim bir ameldir. Kimi Tarikat ehilleri tarafından ruhuna El Fatiha ifadesini duyan kişi için okumak faz olarak kabul edilmektedir. Bunların yanı sıra Ölmüş bir kimsenin Ruhuna okunmuş olan fatiha suresi ve arkasından getirilen salavatı şerife Kişinin ruhuna okuyan kişinin ismi ile iletildiğine inanılmaktadır. Ehli Sünnet inancına göre kişi kendi ruhaniyetine de gönderdiği Fatiha suresinin kişinin kabrinde nur olacağına inanılmaktadır. Birçok din adamlarına göre ruhuna El Fatiha okumak batıl inan olarak görülse de Birçok inananlara göre ve İslam dinine göre Ölmüş olan kişinin ruhuna Fatiha okumak faziletli ve faydalı bir ameldir.

Ruhuna El Fatiha Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fatiha Anlamı Nedir?

Fatiha Anlamı Nedir?

Fatiha Suresi Oku

Fatiha Suresi Oku

Popüler İçerikler

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Fatiha Suresi Kaç Ayettir?

Fatiha Suresi Kaç Ayettir?

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?

Fatiha Suresi Anlamı Nedir?

313 Fatiha Okunuşu ve Anlamı

313 Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Ruhuna El Fatiha Okumak

Ruhuna El Fatiha Okumak

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Okunuşu ve Anlamı