Fatiha Okunuşu ve Anlamı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha; Kur'an'ı Kerim'in ilk sûresi olan başlangıç anlamına gelen 'Fatiha' adını almıştır. Mekke döneminde indirilen yedi ayettir. İlk inen vahiylerden biridir. Hz. Muhammed'e (S. A) inen ilk tam sure olarak bilinir. Bu sure aslında, Allah'ın kendi kitabını okumayı isteyenlere öğrettiği bir duadır. Kur'an'ın ilk süresi olduğu için açış yapan açan manasına (Fatiha) denmiştir. Fatiha duasının anlamı ve manası çok büyüktür ve gülüdür. Fatiha duası namazların her rekâtında okunur. Fatiha'da övgüye ve ibadete layık tek Allah'ın varlığını anlatan, O'nun hakimiyeti, kulluğun yalnız Allah'a yapılacağı, yardımın yalnızca Allah'tan geleceğini doğru yola sapmanın da Allah'ın iradesiyle olduğunu anlatan duadır.

Allah'ın 'rabb' 'rahim' ve 'rahman' gibi yüce sıfatlardan bahsedilmektedir. Kuran'ı Kerim'in dört bölümü vardır. Allah, peygamber, ahiret ve kader. Fatiha Suresinin ilk ve ikinci ayeti Allah'ı anlatır. Üçüncü ayeti ahireti, dördüncü ayeti kaderi ve peygamberi anlatır. Bu sebeple Kuran'ı Kerim'in tüm manası e tüm hakikati Fatiha Suresinde gizlenmiştir. Fatiha Kerim'in kalbidir. Çok güçlü ve etkili olan bu dua her an okunmalıdır. Fatiha duası en büyük dua ve münacattır. Fatiha suresinin amacı insanların dünya hayatını düzene koymak, iyi bir dünya hayatından sonra edebi bir mutluluğu sağlamak amacında indirilmiştir. Kuran'ı Kerim'in sevapça en üstün suresi Fatiha Suresidir. Fatiha Suresi daha önce hiçbir peygambere indirilmemiş bir nurdur. Fatiha Suresi yücedir. Fatiha ölüm dışı her türlü derde deva bir duadır. Peygamber efendimiz Fatiha Suresi okunmadan hiçbir namaz tam olmaz diyerek Fatiha Suresinin gücü ve önemini belirtmiştir.

Fatiha Suresi Okunuşu

Bismillahirahmanirrahim

'Elhamdülillahi rabbil' alemin. Errahmanir'rahim. Maliki yevmiddin. İyyake na' budü ve iyyake neste'in, İhdinassıratel müstakim. Sıratellezine en'amte aleyhim ğayrilmağdubi aleyhim ve leddallin"

Fatiha Suresi Anlamı;
'
Hamd, alemlerin Rabbi, merhametli olan, merhamet edici ve Din Günü'nün sahibi olan Allah'a mahsustur. Allah'ım! ancak sana kulluk ederiz ve senden yardım dileriz. Bizi doğru yola, nimete erdirdiğin kimselerin, gazaba uğramayanların, sapmayanların yoluna eriştir"
Kuran'ı Kerim'in kalbi olan Fatiha suresinin gücüne inanarak her an bol bol okunması gereken duadır. Zor anlarda okunan Fatiha duası manevi güç verir ve içimizi rahatlatır. Allah'ı her an anarak Allah'ın gücünü hissetmemizi sağlayan bu dua her başlayan işleri başında okunur.

Fatiha Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Fatiha Suresi Tefsiri

Fatiha Suresi Tefsiri

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Anlamı Nedir?

Fatiha Anlamı Nedir?

Popüler İçerikler

Ruhuna El Fatiha Okumak

Ruhuna El Fatiha Okumak

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Arapça Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Arapça Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Suresi Türkçe Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Suresi Oku

Fatiha Suresi Oku

Fatiha Suresi Meali

Fatiha Suresi Meali

Fatiha Okunuşu ve Anlamı

Fatiha Okunuşu ve Anlamı